مجازات

| بدون نظر

این جواب یکی از دوستان به پست قبلیه، ولی حرف من اینه که کاش برا همین کار دین وارد میشد ، تو همین هم عقل خیلی ناکارآمده! برای تعیین مجازاتهای بازدارنده.... تسویه حساب  که معلومه با خدا و قیامته!:

واقعا بحث مجازات به اون معنی که هر که هرچه کرده همان را به سرش آوریم از توان بشر خارج هست و به ذهن می رسه که اصلا مجازات در دین محور اصلیش انتقام نیست که بگیم این مجازات ها معادل جرم هست یا نیست. البته خالی از این وجه هم نیست. یعنی از سیاق احکام جزایی می توان برداشت کرد بیشتر بحث تادیب و اصلاح مجرم و پیشگیری از تکرار جرم در میان بوده و بحث مجازات به اون معنی که مراد "جهان" هست در قیامت به خداوند واگذار شده و چندان نباید هوس کرد که این وظیفه! الهی رو زودتر از موعد بر روی زمین انجام داد ، در مقاطع مختلف تاریخی هم افرادی خواستند این امر رو به سرانجام برسونن و تنها فساد آفرینی کردند. بگذریم از حرفمون دور نشیم، روی همین اصل اصلاح و پیشگیری هم هست که ما بحث مجازات های جایگزین رو داریم. بعضی از مجازات ها دیگر کسی را از جرم باز نمی داره ، مجازاتی دیگر برای اون کار در نظر می گیرند. بعضی وقتها کسی حکم 5 ساله زندان قاضی تشخیص می دهد سر دو سال طرف آدم شده آزادش می کنه، عکسش هم هست. یا بحث مفسد فی الارض که دین در مواردی تشخیص داده که آدمها دیگر اصلاح پذیر نیستند و حکم به اعدام داده است.

ااگر بپذیریم که این مجازات ها(به عنوان نماینده احکام تجاری) در جهت تادیب و اصلاح هستند اونوقت به راحتی می توان درباره آنها سوال و چند و چون کرد و پرسید آیا این احکام دارد خوب کار می کنند؟ آدمها رو اصلاح می کنند؟ از وقوع جرم پیشگیری می کنند؟ اما اگر با این نگاه جهان که که این احکام و مجازات ها مربوط به امور ماورا هست به قضیه نگاه کنیم ،نه امکان اصلاح بشری دارند چه به زعم ما در جامعه جواب بدهد چه ندهد، آنها اموری مربوط به ماورا هستند. ذکر این نکته شاید جالب باشه که عمده احکام جزایی اسلام ابداعی اسلام نبوده، مجازات هایی بوده که از قبل در اون جامعه وجود داشته و اجرا میشده و اسلام تنها بر نحوه مصداق یابی و نحوه اجرا نظر داده هست. مجازات دزدی در دوره جاهلیت هم قطع ید بوده، اسلام آمده است بر نحوه مصداق یابس حد گذاشته است. یعنی نحوه مجازات هیچ گونه قداستی ندارد که اگر امروز کسی را قطع ید نکردند نگران تعطیلی دین خدا باشیم.

خلاصه کلام اینکه امور دنیوی را با عقل می توان حل کرد. امروز کسی که جرمی انجام داد می توان به گونه ای که عقل جمعی قرن 21 آنرا تایید می کند سعی در اصلاح او داشت و بحث جزای راستین را به عهده خداوند بگذاریم.


 

ارسال نظر

درباره این نوشته

این صفحه حاوی یک نوشته است که توسط جهان در 16 مرداد 1386 3:57 بعدازظهر منتشر شده است.

مجازات نوشته قبلی اين بلاگ بود

ایسکا و ایسنا ! نوشته بعدی اين بلاگ است

نوشته های اخیر را می توانید در صفحه نخست مشاهده نمایید و یا به آرشیو مراجعه کنید تا تمامی نوشته ها را مشاهده کنید.

صفحه ها

با قدرت مووبل تایپ 4.24-en

2009

یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهار شنبه پنج شنبه جمعه شنبه
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30